Markedets billigste bøger
Levering: 1 - 2 hverdage

Bøger i Cecilie Mars serien i rækkefølge

Filter
Filter
Sorter efterSorter Serie rækkefølge
  • af Michael Katz Krefeld
    93,95 - 128,95 kr.

    "Mørket kalder" er Michael Katz Krefelds nye selvstændige storbykrimi om politikommissæren, Cecilie Mars. Cecilie Mars er nyudnævnt politikommissær, da hun en sen nattetime skal træffe et valg, der skal vise sig at få fatale konsekvenser. Hendes beslutning blev overvåget og filmet, og nu modtager hun anonyme trusler fra et mennesker, som vil afsløre alt, medmindre Cecilie lader sig diktere af hans skræmmende dagsorden. Inden længe er hun hvirvlet ind i farlige og uhyggelige planer om selvtægt, og hun bliver stillet ansigt til ansigt med sin egen retfærdighedsfølelse og med de mennesker, der står hende allernærest. Forfatteren bag denne storbykrimi, Michael Katz Krefeld, er kendt for sine prisvindende bestsellere blandt andet om privatopdageren Ravn.

  • af Michael Katz Krefeld
    52,13 - 60,95 kr.

    Om han avslöjar henne förlorar hon allt ...En 18-årig kvinna blir överfallen på väg hem efter en sen utekväll. Fallet landar hos den nyutnämnda polisinspektören, Cecilie Mars, som har svårt att inte ta fallet personligt. En natt fattar hon ett ödesdigert beslut – ett beslut som resulterar med en död våldtäktsman, som nyligen blivit friad i domstolen. Det visar sig att hennes felsteg inte bara blivit övervakat utan att någon även filmat henne i smyg. Nu hotar en anonym person med att avslöja henne om hon inte följer hans skrämmande agenda. Cecilie dras in i en otäck plan som handlar om att ta lagen i egna händer och som tvingar henne bestämma sig för hur långt hon är beredd att gå i rättvisans namn. Samtidigt växer hennes misstankar om att den som hotar henne finns någonstans i hennes omedelbara närhet. "Mörkret kallar" är en hisnande deckare i storstadsmiljö om polisinspektör Cecilie Mars."Katz Krefeld håller läsaren i ett järngrepp." Ekstrabladet"Det händer någonting hela tiden." Weekendavisen

  • af Michael Katz Krefeld
    95,95 - 129,95 kr.

    Michael Katz Krefeld har begået endnu en skræmmende spændende storbykrimi med den kvindelige politikommissær Cecilie Mars som antihelt. I Nattens Udyr kæmper hun for at opklare en række voldsomme og nærmest umenneskelige drab. Sagerne har det tilfælles, at ofrene alle var forsvarsløse kvinder, og befolkningen er dyb bekymrede - for hvem bliver den næste? Uroen spreder sig på nettet og i medierne. Alt imens opdager Cecilie Mars, at alle sagerne leder tilbage til en gammel voldtægtssag, der ser ud til at være starten på dette bestialske foretagne. Sagen danner nemlig rammen om en hemmeligt gruppe af mænd, der alle har en ting tilfælles: et brændende had til kvinder. Cecilie må sande, at hun kun kan stoppe disse grusomme gerningsmænds forbrydelser, hvis hun selv bryder loven. Det har dog voldsomme konsekvenser for Cecilie selv, der skaber sig flere og flere fjender i politiets øverste ledelse, men også blandt hendes egne i Nordvest. Uden allierede i korpset er denne hårde og konsekvente stil en svær og ensom vej at tage, og hun ender med selv at blive mistænkt for drab. Cecilie befinder sig nu i en meget udsat situation, hvor hun kan risikere at ende som endnu et bytte for denne indædte vrede mod kvinder?

  • af Michael Katz Krefeld
    52,95 - 60,95 kr.

    "När du ser dem komma är det redan för sent."En rad bestialiska kvinnomord skakar Danmark och sätter internet och medier i brand. Morden leder tillbaka till ett gammalt våldtäktsfall och pekar mot en grupp män med ett fanatiskt hat mot kvinnor. Under sin utredning kommer polisinspektör Cecilie Mars ett hemligt sällskap på spåren och hon upptäcker snart att lagen inte räcker till om hon ska hinna stoppa gärningsmännen innan fler offer skördas. Men hennes direkta och kompromisslösa stil skapar snabbt nya fiender – både i polisens ledning och hemma i Köpenhamns Nordvest-kvarter där gängkrigen rasar. Plötsligt finner hon sig själv som ett lovligt byte och en trofé för en brutal hämndrörelse. "Nattens odjur" är den fristående uppföljaren till den kritikerrosade bästsäljaren "Mörkret kallar". En storstadsdeckare med den hårdkokta polisinspektören Cecilie Mars i huvudrollen. "Det gnistrar och smäller om Nattens odjur" Berlingske, (4/6 stjärnor)"Michael Katz Krefeld har aldrig varit bättre" Politiken (5/6 stjärnor)Michael Katz Krefeld (f. 1966) är en av Danmarks mest lästa deckarförfattare. Han inledde sin karriär som manusförfattare inom filmbranschen vilket märks i hans hårdkokta thrillers som präglas av en stark framåtrörelse och många överraskande element. Krefeld är mest känd för sin internationella bestseller-serie om polisutredare Ravn, som har fängslat läsare över hela världen.

  • af Michael Katz Krefeld
    128,95 - 219,95 kr.

    En gal drabsmand terroriserer storbyen. Han myrder enlige kvinder for at indlemme dem i sin syge samling. Den kontroversielle og fandenivoldske Cecilie Mars er udnævnt til drabschef, og sagen bliver en af de første, hun sammen med sit team skal forsøge at løse. Men stærke kræfter i politiledelsen modarbejder hende. De har gravet en gammel uopklaret drabssag frem, som implicerer hende. Og mens Cecilie Mars kæmper for at klare frisag, bliver galningens samling større og større …Bødlernes Daggry er en selvstændig fortsættelse til storbykrimierne Mørket kalder og Nattens udyr. Bøgerne er skrevet af Michael Katz Krefeld, der modtog en Mofibo Award i 2020, Krimimessens Publikumspris i 2018 og 2021 samt Martha-prisen i 2016. Michael Katz Krefeld er blandt andet forfatter til den internationale bestsellerserie om privatopdageren Ravn.

  • af Michael Katz Krefeld
    59,95 - 77,95 kr.

    En mördare sprider skräck i Köpenhamn genom att uppsöka ensamstående kvinnor och döda dem, som en del av ett sjukt spel. Någon måste stoppa de brutala morden fort, innan fler oskyldiga kvinnor faller offer för seriemördarenCecilie Mars har med justitieminister Beatrice Klerkes godkännande intagit kontoret på Köpenhamnspolisen som chef över avdelningen för mordutredningar. Cecilie och hennes team får i uppdrag att lösa fallet och ta fast mördaren. Men snart upptäcker Cecilie att det finns fiender även innanför väggarna på poliskontoret. Någon har grävt fram ett gammalt ouppklarat mordfall där bevisen pekar på Cecilie, och det blir tydligt att någon är ute efter att sätta dit henne. Samtidigt som hon kämpar för att bevisa sin oskuld blir de kvinnliga offren i staden fler och fler. "Bödlarnas gryning” är den tredje fristående och avslutande delen i Michael Katz Krefelds serie om Cecilie Mars.Michael Katz Krefeld (f. 1966) är en av Danmarks mest lästa deckarförfattare och har fått fina recensioner och en rad priser för sina böcker. Han är mest känd för sin internationella bestseller-serie om polisutredare Ravn, som har fängslat läsare över hela världen. Krefeld inledde sin karriär som manusförfattare inom filmbranschen vilket märks i hans hårdkokta thrillers som präglas av en stark framåtrörelse och många överraskande element. Kampen mot det onda och inte minst den personliga uppoffringen i den goda sakens tjänst är ofta en viktig del av handlingen.

  • af Michael Katz Krefeld
    258,95 kr.

    The hunter becomes the hunted when police inspector Mars investigates a series of brutal murders connected to a secret society fueled by a hatred of women. When Denmark is rocked by a wave of bestial killings that strikes fear in the hearts of women across the country, police inspector Cecilie Mars traces the clues back to an unsolved rape case and a shadowy circle of men driven by a misogynistic fury that knows no limits. Mixing detective work with a quest for retribution, Mars quickly determines the law alone is not enough to stop the perpetrators. But her brash and uncompromising style creates new enemies-both within police leadership and near her home in Copenhagen's Nordvest area, where a gang war is raging. Things take an even darker turn when Mars herself is accused of murder. With time running out, she must summon every ounce of her courage to confront the anger that threatens to consume her, blurring the line between predator and prey. Beast in the Night is another propulsive thriller from the international-bestselling author of the Detective Ravn series and Scandinavian King of Crime, Michael Katz Krefeld. Praise for Beast in the Night "Krefeld has never been better." -Politiken "Krefeld writes cold-bloodedly." -Fyens Stiftstidende "Cecilie Mars is back at top speed!" -Krimisiden.dk "Sparks and roars." -Berlingske "Powerful." -Weekendavisen

  • af Michael Katz Krefeld
    228,95 kr.

    \*\*\*A Kirkus Reviews Best Indie Book of 2023\*\*\*When a newly promoted police inspector becomes the target of a blackmailer, she struggles to clear her name. But is she fighting for justice--or revenge?Police inspector Cecilie Mars is a different kind of cop. She has a heavy cocaine habit, fantasizes about vigilante violence, and constantly falls in love with men she shouldn't. Late one night, while tailing a suspect, Mars makes an ill-fated choice that has far-reaching consequences. Unluckily for her, her misstep has been observed and filmed. Now, an anonymous foe is threatening to reveal the truth unless she submits to his terrifying agenda.Inexorably, Mars is drawn into a sinister blackmail scheme that could derail her career. At the same time, she's haunted by the feeling that the shadowy figure behind the threats is well known to her--and growing ever stronger. But who is he? And how far is she willing to go to stop him before she loses everything?Perfect for fans of The Bridge and Netflix's The Chestnut Man, Darkness Calls is the first book in a trilogy of hard-hitting, big-city thrillers from Scandinavian King of Crime Michael Katz Krefeld.Praise for INTERNATIONAL BESTSELLER Darkness Calls"An intricate police procedural, taut with intrigue that explodes into terrifying violence, and a gritty depiction of a far-from-quaint Copenhagen characterized by cynical legal bureaucrats, grim concrete high-rises, and menacing street gangs . . . Energetic and colorful . . . but equally adept at evoking the queasy, claustrophobic feeling of victimization . . . [An] engrossing page-turner . . . featuring a pressure-cooker scenario, gripping action, and nerve-wracking psychological tension." --Kirkus Reviews"If you like fast-paced thrillers with unpredictable plot lines that pit good versus evil--with some of that Nordic noir atmosphere--then Michael is certainly the author read." --Crime Fiction Lover "A brilliantly . . . gripping thriller." --Politiken"Krefeld's best crime novel to date." --Jyllands-Posten

Gør som tusindvis af andre bogelskere

Tilmeld dig nyhedsbrevet og få gode tilbud og inspiration til din næste læsning.